Norme
Ove norme osiguravaju da možete raditi sigurno. Naš odjel za razvoj i istraživanje svakodnevno radi na inovacijama i načinima kako napraviti funkcionalan proizvod koji udovoljava ovim i mnogim drugim normama. U skladu s Uredbom o sigurnosti osobne zaštitne opreme, odjeća koja štiti od opasnosti za život i zdravlje mora ispunjavati odgovarajuće zahtjeve.
Oznaka CE označava sukladnost s temeljnim zdravstvenim i sigurnosnim zahtjevima prema Europskoj direktivi 89/686.
Direktiva dijeli OZO u tri kategorije, od kojih svaka podliježe sustavu ocjenjivanja sukladnosti:
Kategorija 1: proizvođač izrađuje tehničku dokumentaciju i stavlja CE oznaku bez intervencije vanjskog ispitivačkog tijela
Kategorija 2: proizvođač stavlja CE oznaku nakon što je vanjsko ispitivačko tijelo obavila ispitivanje tipa na temelju tehničke dokumentacije
Kategorija 3: nakon ispitivanja tipa, ispitivačko tijelo provodi periodični pregled. Proizvođači odlučuju hoće li se sustav ispitivanja fokusirati na uzorkovanje proizvoda ili na reviziju sustava kvalitete. Nakon pregleda, na proizvod se mora staviti CE oznaka i broj prijavljenog tijela koje je provelo pregled.
Europska komisija opisuje CE oznaku kao svojevrsnu "putovnicu" koja proizvođačima omogućuje slobodno kolanje industrijskih proizvoda unutar tržišta EU. CE oznaka potvrđuje da proizvodi ispunjavaju zdravstvene, sigurnosne i ekološke zahtjeve EU koji osiguravaju sigurnost potrošača i radnog mjesta. Svi proizvođači u EU i inozemstvu moraju staviti CE oznaku na proizvode obuhvaćene direktivama kako bi plasirali svoje proizvode u Europi. Nakon što proizvod dobije CE oznaku, može se plasirati na tržište diljem EU bez izmjena.
Većinu proizvoda obuhvaćenih Direktivama proizvođač može sam certificirati i ne zahtijevaju pregled neovisnih tvrtki za testiranje/certificiranje ovlaštenih od strane EU-a (tj. prijavljenih tijela). Za samocertificiranje, proizvođač mora ocijeniti sukladnost proizvoda s primjenjivim direktivama i standardima. Dok je korištenje usklađenih standarda EU-a dobrovoljno, u praksi je korištenje standarda EU-a najbolji način za ispunjavanje zahtjeva direktiva o označavanju CE. To je zato što standardi nude posebne smjernice i testove za ispunjavanje sigurnosnih zahtjeva, dok direktive, općenite prirode, to ne čine.
Proizvođač može staviti CE oznaku na svoje proizvode nakon pripreme izjave o sukladnosti, koja pokazuje da proizvod ispunjava primjenjive zahtjeve. Proizvođači moraju voditi tehničku datoteku za dokazivanje sukladnosti i oni, ili njihovi ovlašteni predstavnici, moraju je dostaviti zajedno s izjavom o sukladnosti kada to zatraže tijela EU-a.
Ako direktiva zahtijeva uključivanje prijavljenog tijela u postupak ocjenjivanja sukladnosti, njegov identifikacijski broj mora biti prikazan iza CE logotipa. To je odgovornost prijavljenog tijela.
Oznaka CE obavezna je za određene grupe proizvoda unutar Europskog gospodarskog prostora (EGP; 28 država članica EU plus EFTA zemlje Island, Norveška i Lihtenštajn) plus Švicarska i Turska. Proizvođač proizvoda proizvedenih unutar EGPa i uvoznik robe proizvedene u drugim zemljama mora osigurati da roba s oznakom CE bude u skladu sa svim primjenjivim standardima.
Stavljanjem CE oznake na proizvod, proizvođač izjavljuje, na svoju isključivu odgovornost, usklađenost sa svim pravnim zahtjevima za postizanje CE oznake koja će omogućiti slobodno kretanje i prodaju proizvoda diljem EGP.
U sve više industrijskih sektora, zaposlenici su obavezni nositi zaštitnu radnu odjeću. Ovo je naročito važno u industrijama gdje se rad odvija u blizini prometa, dizalica i drugih motornih vozila, kao i u uvjetima slabe osvijetljenosti. Takva oprema predstavlja dobru investiciju. Sigurnosna radna odjeća koja zadovoljava standard EN ISO 20471 pruža zaposlenicima sigurnost dok su fokusirani na svoje zadatke. Zaposlenici će biti vidljivi u noćnim i dnevnim uvjetima, iz svih kutova, uključujući i stražnju stranu koja inače može biti teško uočljiva. Sa pravilno certificiranom EN ISO 20471 sigurnosnom radnom odjećom, reflektivni i fluorescentni materijali neće biti skriveni čak ni u mrtvim kutovima.
Za razliku od EN 471, ISO 20471 ima jednu vrijednost (x), koja označava
klasu proizvoda. Budući da je refleksija prisutna samo u najvišoj klasi,
vrijednost (y) ističe u ISO 20471. Zahtjevi za visoko vidljivom odjećom
povećavaju vidljivost tijekom dana, u sumrak, u mraku iu lošim vremenskim
uvjetima. Odjeća visoke vidljivosti ima fluorescentni materijal i reflektirajuću traku koji ispunjavaju zahtjeve certifikacije tri
različite klase. Primjenjiva klasa izvedbe može se dobiti korištenjem jednog
odjevnog predmeta ili odjevnog kompleta (npr. jakne i hlače). Zahtjevi za
performanse uključeni su za boju, retrorefleksiju i minimalnu HV površinu.
Standard također uključuje upute o tome gdje postaviti HV obilježja na zaštitnu
odjeću.
Boje
Standard definira 3 boje: žutu, narančastu i crvenu. Karakteristike zaštitne odjeće odjeće visoke vidljivosti navedene su u normi EN 20471:2013
Dobro za znati
Tvrtke često žele da njihov logo bude otisnuti na radnoj odjeći. Radna odjeća visoke vidljivosti mora ispunjavati stroge zahtjeve, tako da je stavljanje logotipa na odjeću visoke vidljivosti podložno pravilima. Uz našu stručnost, možemo vam pomoći u ovom procesu, tako da vaša tvrtka ispuni sve zahtjeve bez žrtvovanja izgleda.
Održavanje
Odjeća obuhvaćena ovom normom zahtijeva posebno održavanje. Mora se čistiti (oprati i sušiti) profesionalno i/ili strogo prateći upute o održavanju proizvoda, inače kvaliteta odjeće i reflektirajući kapaciteti mogu biti oštećeni.
Odjeća visoke vidljivosti za svakog profesionalca
Hemco nudi radnu odjeću za svakog profesionalca. To također uključuje i radnu odjeću visoke za svakog profesionalca. Hemco svakodnevno radi na tome da zadovoljimo najviše tehničke zahtjeve i ima za misiju i cilj ponuditi optimalnu zaštitu od rizika iz radnog okruženja.
Odjeća certificirana prema EN 342:2017 pruža pouzdanu zaštitu od hladnoće. Prikladna odjeća je ključna za rad u hladnim okruženjima, jer je važno ostati zaštićen i topao. Hladna okruženja se definiraju kao ona s temperaturom od -5 °C ili nižom, uzimajući u obzir ne samo temperaturu zraka, već i vlažnost te vjetar. Ako je vjetrovito, potreban je viši stupanj izolacije, čak i ako stvarna temperatura ostaje nepromijenjena. Ključno je da radna odjeća ostane suha, jer mokra odjeća gubi svoju zaštitnu sposobnost. Za bolju zaštitu od hladnoće i sprečavanje smrzavanja, važno je nositi toplu odjeću na rukama i nogama, kao i topla pokrivala za glavu. Također, važno je da odjeća bude dobro zatvorena i čvrsto stegnuta oko otvora, poput zapešća.
Testiraju se slijedeći parametri:
Toplinska izolacija: mjerena na lutki u pokretu te mora imati minimalnu vrijednost od 0,265 m2K/W
Propusnost zraka: mjeri se propusnost tkanine i dijeli se u tri klasi, pri čemu 3 označava maksimalnu zaštitu. Ova vrijednost je opcionalna.
Vodonepropusnost: odnosi se na zaštitu od prodiranja vode. Ako je deklariran, materijal mora imati minimalnu vrijednost od 8.000 Pa, ova vrijednost je opcionalna. Ako postoji, mora odrediti i koeficijent propusnosti vodene pare koji ne smije biti veći od 55 m2Pa/W
Norma EN 343 postavlja zahtjeve i metode ispitivanja za učinkovitost materijala gotovih odjevnih predmeta namijenjenih zaštiti od padalina poput kišne i snijega, kao i od magle i vlage iz tla. Ova norma ne obuhvaća zaštitu od drugih oblika vlage, kao što su prskanje vode ili valova. Također, iz opsega ove norme isključeni su zaštitni učinci i zahtjevi za obuću, rukavice i poseba pokrivala za glavu.
Pojašnjenje kategorija:
X: Prodiranje vode (4 klase, gdje je klasa 4 najbolja)
Y: Otpornost na vodenu paru/prozračnost (4 klase, gdje je klasa 4 najbolja)
R: Test vodenog tornja (opcionalno), ukoliko stoji "X" znači da nije ispitano
Donja tablica može se koristiti kao smjernica za vrijeme nošenja zbog prozračnosti.
Preporučeno maksimalno kontinuirano vrijeme nošenja za kompletno odijelo koje se sastoji od jakne i hlača bez utopljenja.
Ova međunarodna norma osigurava zaštitu od prskanja rastaljenog metala, kratkotrajnog kontakta s plamenom, zračne topline od električnog luka koji se koristi pri zavarivanju i sličnim procesima, te smanjuje mogućnost električnog udara pri kratkotrajnom, slučajnom kontaktu s električnim vodičima pod naponom do otprilike 100 V DC u uobičajenim uvjetima zavarivanja. Odjeća certificirana prema ovoj normi prikladna je za uporabu u zavarivanju i srodnim procesima.
Radna odjeća mora pokrivati cijelo tijelo kako bi pružila optimalnu zaštitu, što se postiže nošenjem jakne i pripadajućih hlača. Za tehnike zavarivanja koje proizvode mnogo iskri, preporučuje se dodatna zaštita za glavu, ruke i prednji dio tijela. Kako bi se spriječilo zadržavanje iskri na odjeći, zaštitna odjeća certificirana prema EN ISO 11611 ima minimalan broj džepova i drugih značajki.
EN ISO 11611 utvrđuje dvije klase sa specifičnim zahtjevima za performanse (klasa 1 je najniža razina, klasa 2 je najviša razina).
Klasa 1: zaštita od manje opasnih tehnika i procesa zavarivanja, uzrokujući niže razine prskanja i topline zračenja
Klasa 2: zaštita od opasnijih tehnika i procesa zavarivanja, koji uzrokuju više razine prskanja i topline zračenja
Zaštitna odjeća certificirana prema normi EN ISO 11612 pruža korisniku zaštitu prilikom kratkog kontakta sa plamenom ili toplinom. Zahtjevi svojstava su primjenjivi za odjevne predmete koji mogu biti nošeni u širokom rasponu uporaba, tamo gdje postoji potreba za odjećom sa svojstvima ograničenog širenja plamena i gdje korisnik može biti izložen zračenju, konvekciji (strujanju), dodiru s toplinom ili sa prskotinama rastaljenog metala.
Rezultati testiranja prema ovoj normi su određeni slovima A, B, C, D, E i F. Ukoliko slovo nije specificirano i klasa je označena sa ''O'', nije ispunjen najniži zahtjev testiranja po ovoj normi ili testiranje uopće nije izvršeno (što znači da odjeća nema odgovarajuća zaštitna svojstva).
- A1: Ograničeno širenje plamena - površinsko paljenje
- A2: Ograničeno širenje plamena - rubno paljenje
- B: Zaštita od konvektivne topline (5 razina)
- C: Zaštita od toplinskog zračenja (4 razine)
- D: Zaštita od prskotina rastaljenog aluminija (3 razine)
- E: Zaštita od prskotina rastaljenog željeza (3 razine)
- F: Zaštita od kontaktne topline (3 razine)
Ova norma utvrđuje zahtjeve za elektrostatička svojstva zaštitne odjeće koja se koristi u područjima s rizikom od iznenadnog elektrostatičkog pražnjenja. EN 1149-5 metoda ispitivanja specificira zahtjeve za materijale i dizajn zaštitne odjeće s elektrostatičkim svojstvima kako bi se korisniku pružila optimalna zaštita.
Imajte na umu da ova norma ne obuhvaća zaštitu od opasnosti povezanih s mrežnim naponima i radnim prostorima obogaćenim kisikom. Ova europska norma nije primjenjiva za zaštitu od mrežnog napona.
Ispitne metode korištene u EN 1149-5 su slijedeće:
EN 1149-1:2006 - mjerenje površinskog otpora
EN 1149-3:2004 - mjerenje opadanja naboja
EN 1149-4 - metoda ispitivanja odjeće (norma je trenutno u razvoju )
Ova norma utvrđuje minimalne zahtjeve za zaštitnu odjeću koja se nosi tijekom gašenja požara i povezanih aktivnosti, kao što su spašavanje i pomoć u slučaju katastrofa. Norma opisuje opći dizajn odjeće, minimalne razine učinkovitosti korištenih materijala te metode ispitivanja koje se koriste za određivanje tih razina učinkovitosti. Potrebne razine zaštite mogu se postići korištenjem jednog ili više odjevnih predmeta. Osim toga, norma obuhvaća zaštitu od slučajnog prskanja kemikalija ili zapaljivih tekućina, ali ne pokriva specijaliziranu odjeću za druge visokorizične situacije (npr. zaštitna odjeća visoke vidljivosti) niti uključuje zaštitu za glavu, ruke i stopala, kao ni zaštitu od drugih opasnosti (npr. kemijskih, bioloških, radioloških i električnih opasnosti te opasnosti koje se javljaju tijekom kemijskih i plinskih operacija čišćenja).
Slijedeće informacije moraju biti navedene na naljepnicama proizvoda (napomena: veći broj označava bolju izvedbu):
- Broj i godina norme
- Slojevi odjeće koji se koriste za zaštitu
- Piktogram
- Ako je primjenjivo, maksimalan broj pranja prije ponovnog impregniranja materijala
Piktogram mora biti popraćen sa slijedećim:
- Indeks prijenosa topline plamena (Xf1 ili Xf2), razina 1 je najniža razina, razina 2 je najviša
- Indeks prijenosa topline zračenjem (Xr1 ili Xr2), razina 1 je najniža razina, razina 2 je najviša
- Otpornost na propusnost vode (Y1 ili Y2), Y1 su artikli bez membrane, Y2 su artikli s membranom
- Otpornost na vodenu paru (Z1 ili Z2), Z1 je manje dišljivo, Z2 je više dišljivo
Novi zahtjevi za vatrogasnu odjeću za gašenje požara u prirodi. Ovaj novi standard zamjenjuje standard EN 15614. Također navodi različite zahtjeve u pogledu učinkovitosti koje odjeća vatrogasaca u prirodi mora ispunjavati.
Ova norma utvrđuje metode ispitivanja i minimalne zahtjeve za rad za osobnu zaštitnu odjeću, dizajniranu za zaštitu tijela nositelja, osim glave, ruku i stopala, koja se tijekom gašenja požara u prirodi i povezanih aktivnosti. Norma pokriva opći dizajn odjevnog predmeta, minimalnu razinu učinkovitosti za korištene materijale i metode ispitivanja za određivanje tih razina. Ova norma nije primjenjiva na odjeću koja se koristi u situacijama u gašenju požara (EN 469 ili ISO 11999-3), spašavanju (ISO 18639) ili gdje se očekuje visoka razina infracrvenog zračenja (ISO 15538 ili EN 1486), niti pokriva odjeću za zaštitu od kemijskih, bioloških, električnih ili radijacijskih opasnosti. Također ne pruža zaštitu od visokih mehaničkih rizika, kao što je zaštita pri korištenju motornih lančanih pila.
Test prijenosa topline zračenjem provodi se kada je odjeća nova i nakon najmanje 5 pranja.
RHTI indeks prijenosa topline zračenjem
- RHTI24 ≤ 11 s
- RHTI24 - RHTI12 ≤ 4 s
- Srednji faktor prijenosa TF ≤ 70%
RHTI24: Vrijeme opeklina 2. stupnja u sekundama
RHTI24 - RHTI12: Vrijeme reakcije/bijega
Ostali zahtjevi:
0,13 m² ili 0,2 m² minimalna fluorescentna površina
Ret: otpornost na vodenu paru EN 31092 mora biti ≤ 10m² Pa/W
Rcr: toplinska otpornost EN 31092 ≤ 0,055m² K/W
Otpornost na toplinu 5 min na 260°C: skupljanje ≤ 5% bez paljenja, bez taljenja
Ova norma utvrđuje zahtjeve za učinkovitost za odjeću sa šavovima nepropusnim na tekućinu (Tip 3) ili raspršivače (Tip 4) i uključuje zahtjeve za odjeću koja pruža zaštitu samo za određene dijelove tijela.
Ključna razlika između tipova 3 i 4 odnosi se na tlak i volumen tekućeg raspršivača:
- Tip 3: jak mlaz tekućine kao što je onaj iz raspršivača po pritiskom
- Tip 4: lakši mlaz, kao što je onaj iz sustava prskalica (velik volumen, ali manji pritisak)
U certifikacijskom testiranju prema normi EN 14605, razlika se uglavnom očituje u ispitivanju raspršivanjem gotovog odjevnog predmeta, a ne u mehaničkim svojstvima ili ispitivanjem kemijske propusnosti. I tip 3 i tip 4 odjeće moraju imati zavarene šavove. EN 14605 zahtijeva najmanje jedno ispitivanje kemijske propusnosti na šavu (kao i na tkanini) s minimalnim rezultatom u klasi 1 (>10min). Također zahtijevaju test propusnosti na tkanini protiv najmanje jedne kemikalije s minimalnim rezultatom u klasi 1 (>10min). Ova norma ne specificira da se za ovo ispitivanje mora koristiti bilo koja posebna kemikalija, tako da bi, teoretski, odjevni predmet mogao biti certificiran za tip 3 ili tip 4 s testom propusnosti, na primjer, vode, pokazujući normalizirani proboj od 11 min. Međutim, tkanina s tako slabom barijerom protiv vode vjerojatno ne bi prošla testove raspršivanja gotovog proizvoda.
Certifikacija za tipove 3 i 4 ne ukazuje na opću prikladnost za zaštitu od bilo koje specifične kemikalije ili opću zaštitnu primjenu. Procjena propusne barijere za određene kemikalije trebala bi se napraviti kao dio svake procjene rizika.
Klasifikacija propusnosti:
1. klasa >10 min
2. klasa >30 min
3. klasa >60 min
4. klasa >120 min
5. klasa >240 min
6. klasa >480 min
Odjevni predmeti koji su u skladu s normom EN ISO 11393-2 (zamjena za normu EN 381-5) pružaju zaštitu od ručnih motornih pila. Područje koje je zaštićeno su noge. Hlače za zaštitu od ručne motorne pile neophodan su dio zaštitne odjeće za svakoga tko rukuje s motornom pilom.
Ova norma definira tri različita dizajna (Dizajn A, B i C) zaštite nogu, prema stupnju zaštite koji je primijenjen.
Ova norma također propisuje četiri klase koje korespondiraju s brzinom lanca kojom su testovi izvršeni:
- Klasa 0 : 16 m/s
- Klasa 1 : 20 m/s
- Klasa 2 : 24 m/s
- Klasa 3 : 28 m/s
Dizajn A
Zaštitna odjeća za zaštitu od motorne pile dizajna A i B su namijenjene za rad u šumi za rukovanje od strane profesionalnih radnika koji su osposobljeni i informirani za rad sa motornim lančanim pilama.
Dizajn A (prednja zaštita) djelomično obuhvaća svaku nogu (180°) i 5cm u unutrašnji dio desne noge i 5cm od vanjskog dijela lijeve noge. Zaštita počinje od max. 5cm od dna nogavice i završava na min. 20cm iznad prepone.
DIZAJN B
Dizajn B je skroz novi dizajn. Kopčanje iza.
DIZAJN C
Zaštitna odjeća za zaštitu od motorne lančane pile dizajna C namijenjena je za upotrebu od strane ljudi koji inače ne rade sa motornim pilama ili u iznimnim situacijama.
Dizajn C pokriva obje noge gotovo cijele (360°). Zaštita počinje od max. 5cm od dna nogavice i završava na min. 20cm iznad prednje prepone, te na 5 cm ispod stražnje strane prepone.
Odjevni predmeti koji su u skladu s normom EN ISO 11393-6 (zamjena za normu EN 381-11) pružaju zaštitu od ručnih motornih pila. Područje koje je zaštićeno je gornji dio tijela. Jakna za zaštitu od ručne motorne pile neophodan su dio zaštitne odjeće za svakoga tko rukuje s motornom pilom.
Ova norma definira dva različita dizajna (Dizajn A i B), prema stupnju zaštite koji je primijenjen.
Ova norma također propisuje četiri klase koje korespondiraju s brzinom lanca kojom su testovi izvršeni:
- Klasa 0 : 16 m/s
- Klasa 1 : 20 m/s
- Klasa 2 : 24 m/s
- Klasa 3 : 28 m/s
Dizajn A
Standard propisuje minimalne količine zaštitnog sloja na prednjoj i zadnjoj strani jakne koji mora biti na ramenima, rukama i prsima.
Na prednjoj strani rukava zaštitni sloj mora obuhvatiti najmanje 80% od ukupne površine, a nezaštićeni dio površine od kraja rukava ne smije prelaziti 70mm.
Dizajn B
Jakne za zaštitu od motorne lančane pile se sve više i više koriste, a pogotovo za rad na povišenim mjestima, u krošnjama te na platformama, a povremeno se koriste i za rad u posebno ekstremnim situacijama i uvjetima za rad. Jakna je slična dizajnu A, ali je razlika u tome što je u području abdomena stavljena dodatna zaštita
Ova norma definira opće zahtjeve za ergonomiju, sigurnost, veličinu, trajnost, kompatibilnost i označavanje zaštitne odjeće, kao i sve ključne informacije koje proizvođač treba dostaviti. Napravljena je tako da se koristi u kombinaciji s drugim specifičnim normama, ova norma osigurava optimalne performanse i pouzdanost zaštitne odjeće.
Detaljniji, opći zahtjevi za zaštitnu odjeću uključuju:
- Neškodljivost materijala za onoga tko ga nosi.
- Ergonomski zahtjevi za odjeću uključujući udobnost, težinu i dizajn.
- Učinak istrošenost proizvoda na njegovu funkcionalnost (npr. postojanost obojenja, čišćenje, promjena dizajna).
- Veličina se temelji na visini, opsegu prsa i struka, standardizirana je u skladu s EN 3635 i detaljno je navedena u piktogramu veličine koji se nalazi na naljepnici svakog proizvoda. EN ISO 13688 navodi da intervali određivanja veličine ne bi trebali standardizirani i umjesto toga daje prednost "fleksibilnom" pristupu.
- Oznake moraju biti vidljive i čitljive, napisane na službenom jeziku zemlje odredišta i sadržavati sljedeće informacije:
a) Naziv, zaštitni znak ili drugi način identifikacije proizvođača
b) Komercijalni naziv proizvoda
c) Piktogram i oznaka veličine prema EN 3636
d) Upućivanje na posebne EU standarde zaštitne odjeće
e) Piktogram koji prikazuje opasnost od koje je proizvod dizajniran da zaštiti korisnika i razinu učinkovitosti proizvoda
f) Upute za sastav, održavanje i pranje uz korištenje simbola za održavanje u skladu s EN 3758 - Upute za korisnika moraju biti napisane na službenom jeziku zemlje u koju se proizvodi šalju i moraju sadržavati sljedeće informacije:
a) Identifikacija i adresa proizvođača
b) Identifikacija i adresa prijavljenog tijela (osobna zaštitna oprema kategorije 2 i 3)
c) Upućivanje na posebne EU standarde zaštitne odjeće
d) Piktogram koji prikazuje specifičnu opasnost za koju je proizvod namijenjen i razina performansi proizvoda
e) Sirovinski sastav proizvoda
f) Informacije za korisnika koje navode sigurnosne provjere koje se moraju provesti prije uporabe, svrhu, i ograničenja proizvoda (npr. koliko dugo se proizvod može koristiti u određenim radnim uvjetima), te upute za skladištenje, održavanje i čišćenje.
Imate pitanja?
Rado ćemo vam pomoći.
To install this Web App in your iPhone/iPad press and then Add to Home Screen.